Rada na období Péče o okrasnou zahradu
Pokračujeme v pravidelném sečení trávníku a za suchého počasí i v jeho závlaze. Za horka sečeme trávník na výšku 4 cm. U všech okrasných rostlin soustavně odstraňujeme odkvetlé květy, abychom prodloužili období kvetení. Očkujeme růže, případně jiné okrasné dřeviny a řízkujeme jehličnany.

Pěstování vřesovištních rostlin

Nároky a pěstování pěnišníků - Rhododendron

Rhododendron – česky pěnišník, je stálezelený keř, který zdobí naše zahrady především na jaře svými krásnými květy.
NÁROKY NA STANOVIŠTĚ
Pěnišníky vyžadují vzdušný, výživný substrát s hodnotou pH 4,5-6. V našem Zahradnictví je možné zakoupit již připravený SUBSTRÁT PRO VÝSADBU AZALEK A RODODENDRONŮ nebo se pro výsadbu využívá čistá RAŠELINA.
Pěnišníkům musíme zabezpečit závětrné stanoviště chráněné před prudkým ranním a poledním sluncem. Vhodné jsou tedy severní a západní strany. V naší prodejně Vám však můžeme nabídnout i odrůdy, které snesou více světla, např. žlutý Shamrock, a červený Baden-Baden.
VÝSADBA ROSTLIN
Kontejnerované pěnišníky lze vysazovat během celého vegetačního období.
Máme-li stanoviště s lehčí, humózní hlinitopísčitou půdou, hloubíme jámu o 20-30 cm širší a hlubší, než je kořenový bal rostliny. Je-li však na stanovišti půda těžká, nebo je-li zhoršený odtok vody, vyhloubíme jámu 3krát širší a 2krát hlubší, než je kořenový bal a na dno jámy dáme drenážní vrstvu (např. nevápenný drobný štěrk).
Nemá-li rostlina dostatečně vlhký kořenový bal, je vhodné nechat bal před výsadbou asi na 1 hodinu nasáknout vodou.
Keře sázíme do jámy tak hluboko, jak byly pěstovány ve školce. Rostlinu vložíme do jámy, bal obsypeme rašelinou nebo substrátem pro azalky a rododendrony, řádně přišlápneme a zalijeme. Povrch kolem vysazených rostlin nasteleme drcenou borkou, která brání zvýšenému odparu vody a v zimě částečně chrání kořeny rostlin před mrazem. V naší prodejně ji najdete pod názvem MULČOVACÍ KŮRA.
OŠETŘOVÁNÍ
Důležité je zavlažování. Největší nároky mají pěnišníky při rašení, v době tvorby nových výhonů – což je během června a července, a před příchodem zimy. Pozor, pěnišníky nesnesou přemokření ani přeschnutí!!!
Přihnojování provádíme v březnu a červnu vícesložkovými hnojivy. V našem Zahradnictví Vám doporučujeme použít speciální hnojiva – granulovaný AGRABIOMIN RHODODENDRON nebo KRISTALON RHODODENDRON, který se aplikuje formou zálivky. Lze využít i univerzální granulovaná hnojiva CERERIT a HYDROKOMPLEX.
Důležitá je příprava rostlin na zimu. Před příchodem mrazů je nutné rostliny řádně zalít a povrch kolem rostlin přikrýt chvojím nebo nastlat větší vrstvou mulčovací kůry nebo rašeliny. V mrazivých dnech je třeba chránit rostliny před prudkým zimním sluncem. Malé pěnišníky lze lehce zakrýt chvojím, u větších keřů volíme zabalení do stínovek. V našem zahradnictví doporučujeme použít RAŠLOVÝ ÚPLET.

TIP Pěnišníky se ve Vaší zahradě budou krásně vyjímat, pokud je sesadíte do skupiny s ostatními vřesovištními rostlinami, hortenziemi nebo s kapradinami. Stálezelené pěnišníky jsou vhodným pozadím pro cibuloviny.
TIP Čtyři týdny po odkvětu odstraňujeme odkvetlá květenství. Opatrně odkvetlé části vylamujeme, čímž se podpoří kvetení v příštím roce a keře pravidelně větví.
TIP U starších rostlin s vyholenými větvemi provádíme řez. Vhodné je předjarní období. Větve zakrátíme o 1/3 a řez vedeme těsně nad listy, kde je dostatek spících oček.
TIP Pokud je půda málo kyselá a špatně propustná, dochází ke špatnému příjmu živin rostlinami, které pak trpí chlorózou. Listy jsou kolem žilnatiny zežloutlé. Jako ošetření je možné snížit hodnotu pH půdy a použít hnojiva pro Rhododendrony s dostatkem železa a hořčíku.
 

© 2008 - 2020 Zahradnické centrum Jelínek s.r.o.