Rada na období Sklizeň a péče o ovocné rostliny
Pokud není půda zamrzlá nebo příliš mokrá, můžeme zpravidla do poloviny měsíce pokračovat ve výsadbě ovocných dřevin. Jabloním, na jejichž větvích byly během vegetace bílé chomáčky mšice vlnatky krvavé, nasypeme kolem paty kmene prachové pálené vápno. Mšice lezoucí k přezimování na kořeny v něm zahynou. Mezi řádky jahodníku a keře drobného ovoce rozhodíme dobře rozleželý kompost a mělce ho zapravíme do půdy. V teplejších oblastech můžeme ještě za příznivého počasí sázet révu vinnou. Pro jarní řadovou výsadbu révy vinné zrigolujeme pás půdy, pro jednotlivé keře vykopeme jámy.  

Pěstování vřesovištních rostlin

Nároky a pěstování pěnišníků - Rhododendron

Rhododendron – česky pěnišník, je stálezelený keř, který zdobí naše zahrady především na jaře svými krásnými květy.
NÁROKY NA STANOVIŠTĚ
Pěnišníky vyžadují vzdušný, výživný substrát s hodnotou pH 4,5-6. V našem Zahradnictví je možné zakoupit již připravený SUBSTRÁT PRO VÝSADBU AZALEK A RODODENDRONŮ nebo se pro výsadbu využívá čistá RAŠELINA.
Pěnišníkům musíme zabezpečit závětrné stanoviště chráněné před prudkým ranním a poledním sluncem. Vhodné jsou tedy severní a západní strany. V naší prodejně Vám však můžeme nabídnout i odrůdy, které snesou více světla, např. žlutý Shamrock, a červený Baden-Baden.
VÝSADBA ROSTLIN
Kontejnerované pěnišníky lze vysazovat během celého vegetačního období.
Máme-li stanoviště s lehčí, humózní hlinitopísčitou půdou, hloubíme jámu o 20-30 cm širší a hlubší, než je kořenový bal rostliny. Je-li však na stanovišti půda těžká, nebo je-li zhoršený odtok vody, vyhloubíme jámu 3krát širší a 2krát hlubší, než je kořenový bal a na dno jámy dáme drenážní vrstvu (např. nevápenný drobný štěrk).
Nemá-li rostlina dostatečně vlhký kořenový bal, je vhodné nechat bal před výsadbou asi na 1 hodinu nasáknout vodou.
Keře sázíme do jámy tak hluboko, jak byly pěstovány ve školce. Rostlinu vložíme do jámy, bal obsypeme rašelinou nebo substrátem pro azalky a rododendrony, řádně přišlápneme a zalijeme. Povrch kolem vysazených rostlin nasteleme drcenou borkou, která brání zvýšenému odparu vody a v zimě částečně chrání kořeny rostlin před mrazem. V naší prodejně ji najdete pod názvem MULČOVACÍ KŮRA.
OŠETŘOVÁNÍ
Důležité je zavlažování. Největší nároky mají pěnišníky při rašení, v době tvorby nových výhonů – což je během června a července, a před příchodem zimy. Pozor, pěnišníky nesnesou přemokření ani přeschnutí!!!
Přihnojování provádíme v březnu a červnu vícesložkovými hnojivy. V našem Zahradnictví Vám doporučujeme použít speciální hnojiva – granulovaný AGRABIOMIN RHODODENDRON nebo KRISTALON RHODODENDRON, který se aplikuje formou zálivky. Lze využít i univerzální granulovaná hnojiva CERERIT a HYDROKOMPLEX.
Důležitá je příprava rostlin na zimu. Před příchodem mrazů je nutné rostliny řádně zalít a povrch kolem rostlin přikrýt chvojím nebo nastlat větší vrstvou mulčovací kůry nebo rašeliny. V mrazivých dnech je třeba chránit rostliny před prudkým zimním sluncem. Malé pěnišníky lze lehce zakrýt chvojím, u větších keřů volíme zabalení do stínovek. V našem zahradnictví doporučujeme použít RAŠLOVÝ ÚPLET.

TIP Pěnišníky se ve Vaší zahradě budou krásně vyjímat, pokud je sesadíte do skupiny s ostatními vřesovištními rostlinami, hortenziemi nebo s kapradinami. Stálezelené pěnišníky jsou vhodným pozadím pro cibuloviny.
TIP Čtyři týdny po odkvětu odstraňujeme odkvetlá květenství. Opatrně odkvetlé části vylamujeme, čímž se podpoří kvetení v příštím roce a keře pravidelně větví.
TIP U starších rostlin s vyholenými větvemi provádíme řez. Vhodné je předjarní období. Větve zakrátíme o 1/3 a řez vedeme těsně nad listy, kde je dostatek spících oček.
TIP Pokud je půda málo kyselá a špatně propustná, dochází ke špatnému příjmu živin rostlinami, které pak trpí chlorózou. Listy jsou kolem žilnatiny zežloutlé. Jako ošetření je možné snížit hodnotu pH půdy a použít hnojiva pro Rhododendrony s dostatkem železa a hořčíku.
 

© 2008 - 2019 Zahradnictví Jelínek